Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Jak prawidłowo ładować telefon, aby przedłużyć żywotność baterii?

Odpowiednie ładowanie baterii to coś, o czym użytkownicy często zapominają. To jedna z rzeczy, która może przedłużyć życie Twojego ulubionego smartfona.

W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo ładować telefon, aby nie zniszczyć baterii, osobliwości ładowania popularnych smartfonów i kilka przydatnych wskazówek dotyczących pielęgnacji baterii.

Nie ma potrzeby doprowadzania go do zera przy zakupie

Większość użytkowników jest ściśle przekonana, że zaraz po zakupie nowego smartfona należy bezwzględnie rozładować go do zera. Według ludzi, pozwala to na maksymalne wykorzystanie mocy baterii gadżetu. W rzeczywistości tak nie jest.

O ile kiedyś istniały telefony komórkowe oparte na bateriach żelazowo-niklowych, to obecnie zostały one zastąpione przez baterie litowo-jonowe. Rzeczywiście, baterie minionych generacji musiały być w 100% rozładowane w momencie wypakowania gadżetu z pudełka. Było to konieczne ze względu na tzw. efekt pamięci. Polegało to na tym, że jeśli na pierwszym ładowaniu zaczęliśmy ładować się na poziomie 15%, to urządzenie przyjmowało pozostałe 85% jako pełne naładowanie. Ze względu na ten efekt, możesz łatwo stracić część potencjału swojej baterii.

W przypadku akumulatorów litowo-jonowych nie ma takiego problemu. Jednocześnie trzeba zadać pytanie "Jak prawidłowo ładować tego typu baterię?"

ładowanie baterii smartfona

Zobacz też: Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem?

Regularne ładowanie jest niezbędne

Wiele nowoczesnych smartfonów wymaga regularnego ładowania w celu zapewnienia jakości i stabilnego działania, a nie ładowania od 0 do 100%.

Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której smartfon spłynie do zera, gdyż prowadzi to do ewentualnej utraty energii potencjalnej. Nie będziesz już w stanie go uzupełnić. Nie na darmo telefony komórkowe zaczynają ostrzegać o niskim poziomie baterii już od 20% jej pojemności. Jeśli otrzymasz takie powiadomienie, nie wahaj się długo i, jeśli to możliwe, natychmiast umieść urządzenie w trybie ładowania.

Kiedy należy ładować smartfon?

Zdaniem ekspertów najbardziej optymalny i akceptowalny poziom ładowania to przedział 40-80%. Jeśli będziesz się tego trzymać, Twoje urządzenie może działać znacznie dłużej niż twierdzi producent.

Specjaliści z serwisu Battery University przekonują, że najlepiej zacząć ładować smartfon, gdy poziom rezerwy mocy osiągnie 50%. To, jak twierdzą, czterokrotnie zwiększa żywotność baterii smartfona.

Gdy urządzenie osiągnie 100% naładowania, należy je odłączyć, ponieważ niepotrzebne przegrzanie również pogarsza wydajność baterii smartfona.

Używaj gniazdek energooszczędnych

Współczesne tempo życia rzadko pozwala na przebywanie w zasięgu gniazdek elektrycznych przez niezbędną ilość czasu, dlatego nie zawsze możliwe jest utrzymanie optymalnego poziomu naładowania. W tym przypadku pozostaje ładowanie smartfona przez noc. Ale i tu jest rozwiązanie - eksperci zalecają stosowanie energooszczędnych gniazdek elektrycznych.

Ten typ gniazda ma wbudowany timer, który pozwala kontrolować ładowanie. Na przykład, jeśli wiesz, że Twój smartfon ładuje się w 2 godziny, możesz ustawić timer i zapomnieć o ładowaniu.

Kupując smartfon, przyjrzyj się dokładnie możliwościom urządzenia. Wiele zaawansowanych gadżetów ma wbudowane kontrolery ładowania - gdy bateria będzie naładowana w 100%, automatycznie wyłączą zasilanie.

ładowanie baterii smartfona

Zobacz też: Jak chronić smartfon przed uszkodzeniem?

Kalibracja ładowania

Choć rozładowanie baterii do zera nie jest dobrym pomysłem, powinieneś to robić przynajmniej raz w miesiącu. Czasami czujniki monitorujące pozostałą energię mogą zbłądzić. Aby przywrócić je do normy, można całkowicie rozładować baterię, a następnie uzupełnić ją do 100%. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w których telefon komórkowy nagle wyłącza się przy 10% naładowania.

Jak ładować smartfony Xiaomi?

Xiaomi często wyposaża smartfony w mało wymagające baterie pojemnościowe. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu, zalecamy wykonanie opisanej wcześniej kalibracji.

Jeśli ta metoda nie pomoże, przeczytaj instrukcję/instrukcję obsługi. Zawsze podaje czas ładowania dla konkretnego urządzenia. Jak w przypadku każdej innej marki najlepiej jest używać oryginalnej ładowarki dołączonej do urządzenia.

Podsumowanie

Podsumujmy najważniejsze punkty:

- Nie uruchamiaj smartfona do 0%, z wyjątkiem okazjonalnej konserwacji zapobiegawczej;
- Jeśli w urządzeniu zabraknie energii, należy jak najszybciej postawić je do ładowania;
- Jeśli to możliwe, ładuj smartfon przez cały dzień, utrzymując optymalny poziom naładowania;
- Unikaj przegrzania baterii.

Jeśli będziesz trzymać się tych prostych zasad, możesz zauważalnie przedłużyć życie swojego smartfona.