Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.
Twój smartfon z czasem działą coraz wolniej? Na szczęście istnieje wiele sposobów na naprawienie sytuacji. Zatem nasza pierwsza rada: zrestartuj swój smartfon. Tak, wystarczy wyłączyć i ponownie włączyć.
O dziwo, często to pomaga, i to nie bez powodu. Większość użytkowników bardzo rzadko wyłącza swój smartfon. Z czasem jego pamięć zapełnia się pozostałymi danymi z zamkniętych aplikacji. Telefon stopniowo zaczyna być zalewany plikami tymczasowymi. Wyobraź sobie, że masz stos spraw do załatwienia, które musisz mieć cały czas w głowie. Po prostu nie będziesz w stanie się na niczym skupić. Ponowne uruchomienie zwalnia pamięć telefonu i powinien on działać jak nowy.
Jeśli ponowne uruchomienie nie działa i urządzenie nadal zwalnia, spróbuj innych sposobów. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego Twój smartfon z Androidem z czasem staje się wolniejszy i jak możesz go przyspieszyć.
Z czasem Twój smartfon z Androidem zacznie działać wolniej z kilku powodów:
- Kończy Ci się przestrzeń dyskowa.
- Używasz przestarzałej wersji systemu Android.
- Masz zainstalowanych wiele aplikacji i niektóre z nich działają w tle. Zużywają one zasoby systemowe i zapychają pamięć użytkownika buforowanymi danymi.
- Twój smartfon jest dość stary i masz zainstalowane nowsze aplikacje, które są przystosowane do bardziej nowoczesnych i wydajnych urządzeń.
- Zainstalowałeś najnowszą aktualizację na swoim starym smartfonie (czasami producenci wypuszczają aktualizacje OS, które nie są zoptymalizowane pod kątem wcześniejszych modeli).
Oto więc kilka porad jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem:
Otwórz ekran główny swojego smartfona. Jeśli od razu widać tam wiadomości, pogodę, kanał mediów społecznościowych, e-mail i wydarzenia z kalendarza, to warto coś skasować. Gdy Twoje urządzenie musi załadować wiele widżetów przy każdym wybudzeniu lub nawigacji do ekranu głównego, może działać wolniej. Usunięcie kilku widżetów uwolni zasoby smartfona do innych zadań.
Zdarza się, że instalujemy na smartfonie nowe aplikacje, których potem w ogóle nie używamy, a z czasem jest ich coraz więcej. Zajmują one miejsce i mogą używać niektórych procesów w tle, nawet jeśli ich nie uruchamiasz. Odinstaluj zbędne aplikacje, a Twój smartfon będzie działał szybciej.
Otwórz Ustawienia (ikona koła zębatego) i przejdź do Apps. Zobaczysz listę wszystkich aplikacji zainstalowanych na smartfonie (jeśli są wyświetlane w zakładkach, przejdź do zakładki "Wszystkie"). Aby odinstalować aplikację, stuknij w nią a następnie w przycisk "odinstaluj".
Sprawdź także: Jak włączyć sterowanie gestami na Xiaomi?
Kolejnym krokiem do przyspieszenia smartfona z Androidem jest wyczyszczenie magazynu danych. Jeśli masz zbyt wiele plików na telefonie, system operacyjny może zwolnić. Zwalniając miejsce, przyspieszysz działanie swojego urządzenia.
Z pomocą może przyjść Google Files. Zainstaluj aplikację na swoim telefonie, a ona znajdzie niechciane pliki, które ukrywają się w zakamarkach, dbając o to, by nie sprawiały wrażenia bałaganu. Google Files można dostosować do własnych potrzeb, dzięki czemu korzystanie z niego jest jeszcze łatwiejsze. Jeśli masz tylko 16GB, to ta aplikacja się przyda. Najpierw poszukaj niepotrzebnych i dużych plików - możesz je bezpiecznie usunąć.
Dobrym pomysłem jest również przeniesienie zdjęć i innych plików osobistych z pamięci wewnętrznej do chmury, dzięki czemu można zrobić porządek w swojej galerii. Można też ustawić automatyczne kopiowanie zdjęć do Google Drive.
Wyczyść pamięć podręczną. Jest to miejsce dla plików tymczasowych, w których aplikacje przechowują często używane dane. Pamięć podręczna pomaga aplikacjom działać szybciej. Ale często nie usuwają starych danych z pamięci podręcznej, tylko dodają nowe. Dane są przechowywane w postaci małych plików, ale z czasem gromadzą się i zajmują dużo miejsca. Aby wyczyścić pamięć podręczną:
- otwórz ustawienia i przejdź do Apps;
- zobacz, które aplikacje przechowują najwięcej danych w pamięci podręcznej;
- wybierz aplikację, którą chcesz odinstalować, a następnie dotknij przycisku "Clear Cache".
Możesz też wyłączyć autosynchronizację dla aplikacji, z których rzadko korzystasz, co również pomoże nieco przyspieszyć działanie smartfona.
Przejdźmy do bardziej zaawansowanych kroków. Teraz trzeba będzie wejść w Ustawienia programisty. Aby to zrobić, będziesz musiał aktywować Tryb programisty na swoim urządzeniu:
- otwórz ustawienia;
- przejdź do "System", a następnie do "Szczegóły telefonu";
- znajdź element "Build Number" (w niektórych wersjach Androida może on znajdować się w zakładce "About Phone");
- dotknij go siedem razy.
Powinien pojawić się komunikat informujący, że tryb programisty został włączony. Wówczas w ustawieniach pojawią się dodatkowe opcje. Przejdź do sekcji Opcje programisty (może się ona nazywać "Dla Programisty") - są tam trzy opcje, które pomogą przyspieszyć działanie smartfona.
Wybierz to ustawienie i ustaw je na "Brak procesów w tle" - Twój smartfon będzie działał znacznie szybciej. Dzięki temu ustawieniu aplikacje nie będą ładowane w tle, jeśli nie będziesz ich aktywnie używać, więc zasoby urządzenia nie będą marnowane.
Przy wyłączonych animacjach okien aplikacje uruchamiają się szybciej i zużywają mniej pamięci. Wyłączenie animacji okien w tej sekcji.
Przy włączonym ustawieniu zamiast renderowania programowego będzie wykorzystywany procesor wideo urządzenia. Dzięki temu znacznie przyspieszymy renderowanie elementów interfejsu i zużyjemy do tego mniej pamięci.
Należy pamiętać, że ta opcja może skrócić czas pracy na baterii o około 10% (akceleracja sprzętowa zużywa więcej energii niż programowa).
Zobacz też: 10 ukrytych cech smartfonów z Androidem
Wielu użytkowników, którzy chcą przyspieszyć swoje urządzenia, uważa, że aktualizacja Androida do najnowszej wersji zdecydowanie załatwi sprawę. Nie zawsze jednak tak się dzieje.
W niektórych przypadkach aktualizacja oprogramowania (najnowsza wersja OS to obecnie Android 11) może faktycznie znacznie przyspieszyć pracę urządzenia, dzięki wielu optymalizacjom, jakim poddany zostanie nowy system.
Jeśli jednak Twój smartfon jest stary i ma mało pamięci, to po aktualizacji może być nawet wolniejszy. Po prostu nie będzie miał wystarczającej ilości pamięci lub miejsca na dysku, aby sprawnie uruchomić nowy system operacyjny.
Można cofnąć aktualizację i wrócić do starej wersji, ale często nie jest to łatwe. Jeśli Twój telefon ma więcej niż trzy lata i działa na starym systemie operacyjnym, takim jak Android 4, najlepiej zostawić go w takim stanie.
Często tablety i smartfony z Androidem działają wolno z powodu złośliwego oprogramowania. Być może zainstalowałeś aplikację ze złośliwym oprogramowaniem w środku (dlatego powinieneś pobierać aplikacje tylko z oficjalnego sklepu) lub podążałeś za złośliwym linkiem w wiadomości e-mail. Częste awarie, niewyjaśnione skoki zużycia danych, szybki drenaż baterii lub przegrzewanie się urządzenia mogą również wskazywać na pobranie wirusa na telefon lub inną aktywność złośliwego oprogramowania.
Jeśli zrobiłeś to, co zalecamy, prawdopodobnie pozbyłeś się już większości złośliwego oprogramowania. Ważne jest jednak, aby chronić swoje urządzenie przed przyszłymi infekcjami. Pomóc może Antywirus dla Androida. Można ją pobrać z Google Play. Ta aplikacja niezawodnie ochroni Twój smartfon i tablet przed wszelkiego rodzaju infekcjami i atakami.