Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Jak włączyć sterowanie gestami na Xiaomi?

Z roku na rok smartfony są coraz większe, a wraz z wielkością korpusu rośnie również powierzchnia wyświetlacza. Obecnie nie tak trudno znaleźć telefon z ekranem zajmującym niemal cały przedni panel - i nie mówimy już tylko o flagowcach, ale także o całkiem niedrogich urządzeniach. 

Zwiększenie rozmiaru wyświetlacza sprawiło, że klasyczne przyciski ekranowe nie są już wygodną opcją sterowania smartfonem. Apple postanowiło zwalczyć tę okoliczność, wprowadzając nową metodę sterowania gestami. Jak zwykle inni producenci postanowili zaadoptować tę innowację również do swoich produktów.

Jedną z pierwszych kopiujących firm było Xiaomi, a według wielu producent nawet nieco poprawił zasadę działania gestów. Jeśli posiadasz smartfon Xiaomi i wciąż korzystasz z przycisków na ekranie dotykowym, gorąco polecamy wypróbowanie sterowania gestami

smartfon xiaomi

Zobacz także: Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem?

Gesty jako godna alternatywa dla przycisków sterujących

Jak wspomniano wcześniej, sterowanie gestami stało się dość popularną opcją interakcji z oprogramowaniem smartfona. I ten model sterowania powoli, ale skutecznie zajmuje miejsce głównej metody wprowadzania danych, nawet na tzw. czystym Androidzie.

Wygoda korzystania z gestów polega na tym, że nie tylko zwiększają one powierzchnię użytkową ekranu, ale także skracają czas wprowadzania niektórych poleceń. Przynajmniej miliony zadowolonych użytkowników wskazują na ten fakt jako główną zaletę gestów. 

Jeśli masz domyślnie włączone przyciski ekranowe, przyjrzyjmy się, jak przełączyć je na bardziej nowoczesną opcję sterowania w swoim Xiaomi. 

Włączanie gestów - od czego zacząć?

Aby włączyć sterowanie gestami, musimy przejść do Ustawień ogólnych w smartfonie. Kliknij na ikonę koła zębatego i przewiń w dół do "Ustawienia zaawansowane". Wewnątrz znajduje się podpozycja o nazwie "Ekran bez ramek", która jest dokładnie tym, czego potrzebujemy. 

Wchodzimy w to podmenu i widzimy prosty wybór - w zakładce "Sposoby nawigacji" musimy kliknąć na "Gesty pełnoekranowe". Następnie pojawi się szybki tutorial dotyczący obsługi smartfona za pomocą gestów - gorąco polecamy jego przeczytanie, gdyż nie tylko obejmuje większość zagadnień, ale jest też bardzo intuicyjny. 

Po przejściu przez mini-tutorial naciskamy przycisk "Zakończ" i przechodzimy do otwartej wcześniej pozycji ustawień "Ekran bez ramek". Twój smartfon jest teraz sterowany gestami. 

Nie martw się, jeśli nie zapamiętasz od razu wszystkich gestów - przyzwyczajenie się do tej metody nawigacji zajmuje trochę czasu, ale jeśli zapamiętasz wszystkie polecenia poprawnie, nie będziesz chciał wracać do znanych przycisków. 

Dezaktywacja gestów nawigacyjnych

Jeśli po kilku dniach wypróbowywania nietypowej metody sterowania Xiaomi, nadal nie lubisz gestów, powrót do klasycznego sterowania smartfonem nie będzie trudny.

Aby to zrobić, wróć do ogólnych ustawień smartfona, poszukaj ustawień zaawansowanych, wybierz Ekran bez ramek, w obrębie którego przełącz suwak na "Przyciski nawigacyjne". 

smartfon xiaomi

Dodatkowe ustawienia "Ekranu bez ramek"

Oprócz włączenia gestów, w sekcji "Borderless Screen" można aktywować kilka ciekawych ulepszeń. Można na przykład zamienić skróty listy aplikacji Wstecz i Otwórz. 

Wśród ustawień można znaleźć pozycję "Accidental Touch Protection", która uruchamia powtórzenie gestu "Back" dla niektórych aplikacji. Kolejną przydatną funkcją tych ustawień jest pozycja "Poprzednia aplikacja", która aktywuje możliwość powrotu do poprzednio uruchomionej aplikacji poprzez przesunięcie palcem w lewo-prawo lub w prawo-lewo i przytrzymanie tego gestu na ekranie. 

Sterowanie gestami przez osoby trzecie

Jeśli nadal korzystasz ze starszych urządzeń Xiaomi (takich jak Xiaomi Redmi Note 4 lub starszych), nie ma możliwości korzystania z gestów na poziomie systemu - uniemożliwia to zarówno stara wersja oprogramowania, jak i dość poręczne przyciski sterowania dotykowego.

Jednak nadal można doświadczyć kontroli gestów dzięki oprogramowaniu firm trzecich, obficie dostępnemu na ogromnym obszarze Google Play Market. 

Jako przykład weźmy aplikację Fluid Navigation Gestures. To oprogramowanie dodaje możliwość kontrolowania machnięć bez wyłączania funkcjonalności przycisków, do których jesteś przyzwyczajony. W ten sposób można nie tylko urozmaicić sposób wprowadzania danych, ale także w niektórych miejscach uprościć interakcję ze smartfonem.

 

Jak już wspomnieliśmy, gesty to bardzo przydatna rzecz. Koniecznie wypróbujcie tę metodę sterowania swoim Xiaomi. Jesteśmy pewni, że nie będziesz żałować.