Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.
Xiaomi zapowiedziało niedawno wprowadzenie na rynek nowej serii smartfonów, w tym bazowego modelu Xiaomi Redmi Note 10 oraz jego wariantów (10 Pro, 10S, 10 5G). Dziś przyjrzymy się bazowej wersji Xiaomi Redmi Note 10.
Dla konsumentów dostępne są warianty tego smartfona w trzech kolorach - szary, biały i zielony. Wybór oczywiście zależy od preferencji kupujących. Na cenę Xiaomi Redmi Note 10 kolor nie ma wpływu.
Wymiary telefonu można nazwać przeciętnymi jak na dzisiejsze standardy - 160x75x8,3 mm. Waga to 179 g. Dość wygodne wymiary do codziennego użytkowania smartfona. W początkowej ocenie projektu od razu rzuca się w oczy otwór na przednią kamerę. Jest on umieszczony ściśle na środku (jak w Xiaomi Redmi Note 9 Pro). Boczne ramki i tylna ściana wykonane są z tworzywa sztucznego (choć z powodzeniem naśladują metal), a podczas korzystania z urządzenia nie ma zbyt dużego poślizgu.
Ze względu na dość szerokie ramki, powierzchnia ekranu jest zauważalnie zmniejszona (wyświetlacz zajmuje około 84% powierzchni frontu). Aparat główny znajduje się po lewej stronie tylnej ściany. Nie jest on zbyt gruby, więc nie wyróżnia się zbytnio na tle obudowy.
Elementy funkcjonalne na krawędziach są standardowe:
- Góra - mikrofon z redukcją szumów, port IR i maskownica głośnika;
- Po lewej stronie znajduje się wysuwana tacka na dwie karty nano-SIM i MicroSD (każdy element ma osobny slot);
- Po prawej stronie znajdują się tradycyjne przyciski zasilania i głośności;
- Na dole - mikrofon, głośnik, USB-C i gniazdo słuchawkowe 3,5 mm.
Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Typowy design, nie odbiegający zbytnio od podobnych cech innych smartfonów z tego samego segmentu cenowego. Pod względem ergonomii telefon jest wygodny. Nie można jednak powiedzieć, że daje jakieś szczególne odczucia. Pod tym względem Xiaomi Redmi Note 10 to solidny mid-ranger. Choć jego cena początkowo to podpowiada.
Zobacz także: Recenzja Xiaomi Redmi Note 9 Pro
W prezentowanym smartfonie zastosowano 6,43-calowy ekran AMOLED DotDisplay o obsługiwanej rozdzielczości 2400x1080 (409 PPI). Współczynnik proporcji wynosi 20:9. Częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz. Na jasność nie można narzekać. W maksimum osiąga on 450 cd/m2, w minimum jest to nieco ponad 2 cd/m2. Dzięki temu telefon jest łatwy w użyciu zarówno przy słonecznej pogodzie, jak i w zupełnych ciemnościach. Kontrast wynosi 4,5 mln do 1. Nic nadzwyczajnego, ale jest miło.
Aby uzyskać optymalne ustawienia obrazu, wystarczy wybrać jeden z trybów podstawowych (auto, nasycony lub standardowy). W razie potrzeby można zmienić wartości temperatury barwowej, ustawiając indywidualnie żądane wartości. W tym celu wystarczy przełączyć się na tryb regulacji ręcznej i wybrać wymagane opcje.
Xiaomi Redmi Note 10 posiada blok czterech aparatów (48MP aparat główny, 8MP ultraszerokokątny, 2MP makro i 2MP czujnik głębi) do robienia zdjęć i filmów. Można je wykorzystać do fotografowania w trybie normalnym i nocnym. W naturalnym świetle dziennym lub dobrym sztucznym ujęcia są świetne. Ostrość i odwzorowanie kolorów jest naprawdę dobre (choć niektóre elementy zlewają się ze sobą). Podczas fotografowania w nocy zdjęcia i filmy nie wychodzą zbyt dobrze (brak odpowiedniej ostrości). Aktywacja trybu nocnego częściowo ratuje, ale narzekania na jakość obrazu nadal pozostają. Przedni aparat (13 megapikseli) ma taką samą wydajność i funkcje jak podobne aparaty w smartfonach z tej samej kategorii cenowej.
Nagrywanie wideo z głównego aparatu jest możliwe w rozdzielczościach 4K i Full HD. Xiaomi Redmi Note 10 oferuje w pierwszym przypadku 30 FPS, a w drugim od 30 do 60 FPS (według uznania użytkownika telefonu). Przedni aparat jest w stanie nagrywać filmy w FHD i HD przy 30 FPS. Innymi słowy, telefon Xiaomi Redmi Note 10 nie nadaje się do profesjonalnej fotografii. Ale do robienia amatorskich zdjęć i filmów wystarczy.
Podzespoły w tym telefonie nie są złe. Za wydajność odpowiada procesor Snapdragon 678 (11nm, 8 rdzeni do 2,2 GHz, grafika Adreno 612) oraz pamięć RAM LPDDR4X (od 4 do 6 GB w zależności od konfiguracji urządzenia).
Do topowych gier na maksymalnych ustawieniach to nie wystarczy, więc fanom aplikacji gamingowych wskazane jest spojrzenie na bardziej wydajne smartfony. Ale do standardowych zadań (oglądanie filmów, stosunkowo proste gry) prezentowana konfiguracja (nawet w wersji telefonu z 4 GB RAM) jest w zupełności wystarczająca.
W tej kwestii istnieje klasyczne podejście. Smartfon działa na systemie Android 11 z powłoką MIUI 12 marki Xiaomi. Domyślnie obsługuje kilka wariantów interfejsu (z ustawieniami globalnymi i lokalnymi). Dostępna jest szeroka gama opcji użytkownika, w tym te unikalne dla telefonów Xiaomi.
Wielkim minusem smartfona jest brak funkcji NFC.
Smartfon ma dobrą baterię o pojemności 5000 mAh. Przy umiarkowanym użytkowaniu telefonu pełna bateria wystarcza na około 2 dni. Jeśli używasz telefonu głównie do gier i innych wymagających aplikacji, bateria wyczerpie się po około 8-12 godzinach ciągłego użytkowania (przy jasności około 200 cd/m2). Proces ładowania (przy użyciu ładowarki o mocy 33W) trwa nieco ponad godzinę. Telefon można naładować do 50% w około 25-30 minut.
Mikrofon i głośniki telefonu działają całkiem dobrze. Rozmówcę słychać wyraźnie przy 50-60% maksymalnej głośności. Słyszenie po drugiej stronie również jest odpowiednie.
Jakość muzyki odtwarzanej przez głośniki stereo jest odpowiednia. Częstotliwości wysokich i średnich tonów są dobre, ale można narzekać na niskie częstotliwości. To jednak norma w przypadku smartfonów nisko- i średniobudżetowych. Telefon obsługuje również podłączenie przewodowych słuchawek poprzez złącze mini-jack oraz podłączenie bezprzewodowych odpowiedników poprzez Bluetooth 5.0.
Telefon nie zrobił wielkiego wrażenia, ale tak naprawdę nie było wygórowanych oczekiwań. Mimo wszystko mówimy tu o dobrym smartfonie ze średniego segmentu cenowego, a nie o nowym flagowcu. Podsumujmy krótko wyniki, nakreślając najważniejsze wady i zalety urządzenia.
- Dobry wyświetlacz AMOLED;
- Dobra jakość zdjęć w świetle dziennym;
- Stopień ochrony IP53;
- Doskonała żywotność baterii.
- Słaba jakość zdjęć nocnych;
- Słaba wydajność w wymagających grach;
- Brak opcji płatności zbliżeniowych;
W rzeczywistości podkreślenie istotnych plusów i minusów było dość trudne. Z prostego powodu. Telefon spełnia oczekiwania. Jak wspomniano wyżej, Xiaomi Redmi Note 10 to solidny smartfon klasy średniej w tym segmencie cenowym.
To, czy w najbliższym czasie kupimy Xiaomi Redmi Note 10, jest sprawą indywidualną. Warto jednak zacząć od oceny możliwości innych smartfonów z tej serii. Większość z nich będzie droższa od podstawowego wariantu, ale powinna go przewyższać pod względem funkcjonalności. Być może jest to przypadek, w którym lepiej zapłacić więcej, ale otrzymać zoptymalizowaną wydajność i rozszerzone funkcje.